آرشیو پاورپوینت های معماری(معماری اسلامی،معماری معاصر،انسان طبیعت معماری،مبانی نظری معماری)(کلیک کنید)حکمت هنر اسلامیمعماری اسلامی

تحلیل و بررسی مساجد دوره ایلخانی

کد:B73

´معماری در دوره ایلخانی به نوعی ادامه معماری عهد سلجوقی است. در این دوره سبک معماری و ساختمانی سلجوقی ادامه یافت ولی در شکل و مقیاس ساختمان ها تفاوت هایی به وجود آمد که به تدریج به ایجاد سبک معماری ایلخانی منجر گشت. در دوره ایلخانان مغول در نحوه ساخت مساجد و مدارس تغییراتی به وجود آمد و استادکاران و معماران ایلخانی نقشه چهار ایوانی را برای احداث بناهایی همچون مدرسه، مسجد و کاروانسرا را به کار بردند با این حال گنبد مساجد این عهد کماکان متأثر از شیوه سلجوقی بود.

´در ابنیه دوره ایلخانی ظرافت اشکال مورد توجه قرار گرفت و اتاق ها در مقایسه با قبل مرتفع تر احداث گشتند. وجه تمایز عمده معماری ایلخانی با ادوار قبل در وضعیت داخلی ابنیه این دوره مشخص می گردد، در ساختمان های این عهد ایوان ها باریک تر و مرتفع تر شدند و ستونچه های گوشه به تعداد بیشتر و نزدیک تر به هم قرار گرفتند و خطوط باریک تری یافتند. دیوار های ضخیم ایوان های دوره سلجوقی در این بناها جای خود را به دیوار هایی پنجره دار دادند. حد فاصل داخلی و خارجی دیوار ها و جرز های ساختمان های این دوره نیز در عمق کار شد و به همین سبب دیوار های ضلعی نازک و جرز های سنگین گوشه ای به وجود آمدند. در داخل شبستان مساجد دوره ایلخانی نیز دیوار ها معمولاً نازک ساخته می شدند و فقط دیوار نقاطی که تمام سنگینی گنبد بر آن قرار داشت ضخیم بود.

b73

پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود فایل همان لحظه به طور خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
جهت آموزش خرید از سایت اینجا کلیک کنید.

——————————————————————————————————————-
نام محصول:تحلیل و بررسی مساجد دوره ایلخانی
قیمت:۷هزار تومان
فرمت فایل:powerpoint
تعداد صفحات ۶۲ صفحه
حجم فایل۷ مگابایت

قابل پرداخت با کلیه کارت های بانکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا