آرشیو پاورپوینت های معماری(معماری اسلامی،معماری معاصر،انسان طبیعت معماری،مبانی نظری معماری)(کلیک کنید)معماری اسلامی

جستاری در باب تاریخچه کاروانسراها در ایران،به همراه معرفی نمونه های شاخص

ایرانی‌ها برای اولین بار در تاریخ، سیستم‌ جاده‌های طولانی را سامان‌دهی کردند که بعدها از طریق یونانی‌ها، رومی‌ها، عرب‌های مسلمان و ترک‌ها به عنوان یکی از الگوهای تمدن برگزیده شد. در واقع آن چیزی که امروز به عنوان کاروانسرا نامیده می‌شود در اصل تکامل ایستگاه‌های پستی هخامنشی یا پناهندگان بین راهی بود که شوش را به سارد متصل می کرد. در زمان هخامنشیان یکی از مسائلی که بیش از همه مورد توجه حکومت قرار داشت تامین راه‌های ارتباطی بین نقاط مختلف امپراطوری بود.

ساختمان‌هایی که به دستور پادشاهان ساخته شده بودند در فاصله‌های ثابتی که در بین مسافت‌های قابل عبور در طول یک روز قرار داشت، برپا شده بودند. در این ایستگاه‌ها اشخاصی گماشته شده بودند که ماموریت داشتند مکاتبات و مراسلات دولتی را دریافت دارند.اما احتمالا در همان زمان در تمام سرزمین ایران ایستگاه‌هایی وجود داشته که مورد استفاده کاروانیان هم قرار داشت.
هر چند که گاهی بر اثر جنگ‌ها و حملات و ناامنی‌ها، رفت و آمد کاروان‌ها و مبادله کالاهای بازرگانی برای سال‌های متمادی متوقف می‌شد، اما وقتی که اوضاع بر وفق مراد بود ساختمان‌های میان راهی و ایستگاه‌های کاروانی ساخته می‌شدند و مسافران و کاروانیان می‌آمدند و می‌رفتند و کاروانسراها پر رونق بود. و از این روست که کاروانسراها که قرن‌هاست در برابر انواع حوادث پایداری کرده‌اند حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور هنوز پابرجا هستند.

پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود فایل همان لحظه به طور خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
جهت آموزش خرید از سایت اینجا کلیک کنید.

——————————————————————————————————————-
نام محصول:جستاری در باب تاریخچه کاروانسراها در ایران،به همراه معرفی نمونه های شاخص
قیمت:۶ هزار تومان
فرمت فایل:powerpoint
تعداد صفحات۵۷ صفحه
حجم فایل:۲مگابایت

قابل پرداخت با کلیه کارت های بانکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا