اخبار معماری ایران و جهانتازه های معماری جهان

برترین پروژه های معماری در سال 2019

از آنجایی که به پایان سال 2018 رسیدیدم، هیجان انتظار برای تکمیل و افتتاح پروژه های مهم معماری در سال 2019 افزایش می یابد. بسیاری از پروژه هایی که سالهای گذشته توسط معماران بنام و مشهوری طراحی شده، در یک بایگانی بلند مدت قرار داشتند. به همین دلیل شروع یا مدت اجرای برخی از پروژه هایی که در ادامه معرفی کرده ایم، سال ها به طول انجامیده یا شروعی نا امیدکننده داشته اند. معماری رشته ای است که گاهی مواقع به سرمایه گذاری بلندمدت و قابل توجهی وابسته است. تمام این موارد بدون ذکر موانع سیاست گذاری در این شغل می باشد. لذا در ادامه ما مهم ترین عناوینی که در سال 2019 افتتاح خواهند می شوند را معرفی کرده ایم.

با توجه به بی ثباتی که در ذهن ما جریان دارد، شباهت و هماهنگ بین آثار زیر فراتر از تصادف می باشد. برخی از پروژه های زیر در کشور قطر به اجرا در خواهند آمد که خود این امر به خاطر زیرساخت های مهمی است که در آینده در این کشور به اجرا در می آید. رویداد های جهانی مانند: جام جهانی 2022 و نمایشگاه جهانی اکسپو 2020 بسیار در شکل گیری پروژه های بزرگ دیگر تاثیرگذار بوده اند. یا کشور چین که در یک سونامی بزرگ از سبک گرایی افتاده است. همچنین در نیویورک مجتمع بزرگ هادوسون یارد میزبان دو معماری بزرگ از قرن 21 خواهد بود. شمار زیادی از پروژه های زیر با کاربری فرهنگی هستند که طراحی آنها بر روی نقاط میراث ملی و فرهنگی تمرکز داشته است. ساختمان های زیر دلیل مهمی برای پیشرفت معنوی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشورها خواهد بود.در ادامه به بررسی پروژه های مهم 2019 خواهیم پرداخت.

 1. مرکز هنرهای نمایشی تایپه-رم کولهاس

مرکز هنرهای نمایشی تایپه یک مسابقه معماری بود که پس از بررسی های وسواس گونه طرح ارائه شده توسط استودیو معماری رم کولهاس (OMA) به عنوان تیم برگزیده انتخاب گردید.طرح روی یک فروشگاه مواد غذایی ساخته شده و شامل یک تئاتر ۱۵۰۰ صندلی و دو تئاتر با صندلی ۸۰۰ تایی که به درون یک مکعب مرکزی منتهی می شوند، است.همچنین ملبس با شیشه مشجر که مکان های سن هر سه تئاتر را در یک کلیت منفرد ترکیب می کند. هر تئاتر می تواند مستقل یا بصورت ترکیبی بکار برده شود. هزینه ساختمان تقریبا با ۱۲۰ میلیون USD برآورد می شود و تکمیل آن در سال ۲۰۱۳ تخمین زده شده بود. اما به دلیل محدودیت های اجرایی و تکنولوژی معماری تا 2019 اجرای آن به طول انجامید.

 1. مرکز موسیقی پاپ تایپه

سرمایه گذاری های تایپه بر روی موسیقی و مراکز در مجموعه Reiser Umemoto ادامه خواهد داشت. این مجموعه به خاطر علاقه مفرط مردم و دانشجویان موسیقی به موزیک پاپ طراحی شد و در سال 2019 افتتاح می گردد. پروژه فوق شامل فضاهای عملکردی گسترده برای جابجایی چندین هزار نفر را داراست و بیش از 62 هزار متر مربع را پوشش می دهد. پس از اتمام ساخت این مجموه چهارمین موزه مستقل دنیا خواهد بود.

 1. مرکز عمومی در نیویورک توسط توماس الکساندر

توماس الکساندر Heatherwick، با هدف ایجاد نقطه عطف عمومی در نیویورک، از طرح جذاب خود رونمایی کرد که در واقع این فضای عمومی با 16 طبقه، دارای 154 ردیف پله و 2500 واحد پله می باشد. همانطور که در تصاویر پیداست، نوعی بازی، هیجان و تعامل فیزیکی در فضا برقرار شده که پذیرای بسیاری از بازدیدکنندگان و شهروندان نیویورک خواهد بود.در ادامه می توان به نمای ساختمان اشاره نمود که دارای نمای هندسی و به شکل لانه زنبوری بوده و توسط ورق فولادی به رنگ مس پوشیده شده است.

 1. پردیس فرهنگی The Shed با سازه ای انعطاف پذیر

این پروژه که توسط Diller Scofidio + Renfro با همکاری گروه Rockwell طراحی شده است، یک مرکز فرهنگی 200000 فوت مربعی می باشد که سازه ای انعطاف پذیر داشته و می تواند پذیرای انواع رویدادهای مختلف در خود باشد. طرح این فضا به گونه ای، نمونه موفق و تحقق یافته پروژه “Fun Palace” یا قصر شادی اثر Cedric Price، معمار انگلیسی، است که به صورت یک طرح ناتمام و فقط یک ایده در دهه 60 مطرح شده بود.

 1. مخزن شانگهای

چین با سالها خیره شدن به جهان ساختارهای ذهنی خود را بروز کرده و چشم خود را نسبت به ساخت ساز های صنعتی سال های گذشته بسته است. یکی از مهم ترین نمونه های این تغییر تفکر به پروژه مخزن یا همان Tank در شانگهای مربوط می شود که توسط گروه معماری OPEN صورت گرفته، و مجموعه ای از مخازن نفتی کشور چین را به گالری هنری و چشم اندازهای عمومی تغییر کاربری داده است.

این یک پروژه برجسته است که بدون شک در سال های آتی به عنوان یک نمونه مطالعاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. طبق پیش بینی های صورت گرفته این پروژه در ماه مارس 2019 تکمیل خواهد شد و فقط نیاز است به ایستگاه مترو 11 در شانگهای بروید تا این پروژه را مشاهده نمایید.

 1. استادیوم الوکره، ورزشگاه جام جهانی 2022 قطر-زاها حدید

برنامه ریزی برای شروع و ساخت و ساز این پروژه در سال 2014، شروع به کار می کند و محل برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال با گنجایش 40000 هزار تماشاگر است. طرح این ورزشگاه با الهام از قایق های ماهی گیری و دکل کشتی های عربی به وجود آمده است. یکی از مهم ترین جنبه های زیبای این ورزشگاه نحوه چیدمان مدولار صندلی ها می باشد که عمدتاً از چوب و مهندسی طراحی شدخ است که می توان آن را پس از اتمام رقابت ها جا به جا کرد و در مکان دیگری نصب و مورد استفاده قرار داد.

 1. موزه ملی قطر، ژان نوول

موزه ملی قطر جزء پروژه های شاخص شهر دوحه می باشد که توسط معمار مشهور فرانسوی، ژان نوول طراحی شده است. تصاویر جدیدی که از مراحل پایان ساخت این موزه منتشر شده بیانگر یک فرم مفهومی پیوسته از یک مجموعه ای عظیم می باشد. طبق برنامه این مجموعه زیبا در دسامبر 2018 افتتاح می گردد.

 1. رستوران زیر آب، Snohetta

جدید ترین طرح اسنوهتا (snøhetta) پس از گذر از طراحی پروژه های بزرگ فرهنگی و هنری، یک رستوران منحصریه فرد زیر آب می باشد. پروژهی ای جدید که خصوصیات برجسته این گروه معماری را به تصویر می کشد.

9.پروژه هزار درخت

پروژه هزار درخت استودیو معماری Heatherwick هنوز تا تکمیل شدن فاصله دارد، اما طبق پیش بینی ها تا آخر سال 2019 می توانیم باغ های معلق بابل را در شانگهای چین مشاهده کنیم. این پروژه 300 هزار متر مربعی یک قطعه بزرگ از توپوگرافی شهر شانگهای می باشد که مانند دو کوه بزرگ پوشیده از درختان رشد کرده و بیش از 400 تراس و هزار ستون ساختاری خواهد داشت.

 1. برج Leeza SOHO، زاها حدید

گروه طراحی و معماری شرکت زاها حدید تصاویر جدیدی از برج Leeza SOHO در منطقه امور مالی پکن به نمایش گذاشته است. یکی از ویژگی های مهم این پروژه آتریوم 190 متری آن بوده که به صورت خط مارپیچی بین دو ساختمان قرار گرفته است. به غیر از آتریوم، 172 هزار متر فضای اداری و مسکونی تعبیه شده که از امکانات رفاهی کاملی برخوردار می باشد.

 1. شهر روبی از استودیو معماریAdjaye

پروژه بعدی الهام بخش دیوید آجایه، به مانند تفکری رویایی در لیندا پایس در حال شکل گیری است. با گذر زمانی بیش از 10 سال، چشم انداز بدوی و انسان دوستانه لیندا پایس به اتمام خود نزدیک می شود. در حالی که هندسه تاشو یک المان جذاب محسوب می شود، رنگ متضاد ان بر جسارت و برجسته سازی آن نقش عمده ای ایفا می کند. رنگ قرمز یک توناژ بسیاری پیچیده و سخت برای تزریق در متریال بتن می باشد که استودیو معماریAdjaye با متخصصان رنگ Pretesca در طول سالیان گذشته مشغول ساخت آن بودند.

 1. سیاحت در مسیر مروارید نشان

مرکز بازدید Olgiati نقطه پایانی پروژه Pearling قرار دارد که سایت حفاظت شده پادشاهی بحرین به شمار می رود. این سایت تاریخ فرهنگ و اقتصاد منطقه صنعت مروارید را بررسی می کند. این مسیر بیش از 15 سایت مجزا (و 17 عنصر معماری) میباشد که شامل مسیرهای عجیب و غریب درون شهر است که بازدیدکننده را به درون استخر عمیق و پرآبی تاریخ و سنت بحرین غوطه ور می کند. این پروژه در سال 2019 به اتمام خواهد رسید و بازدیدکنندگان می توانند ساختارهای Olgiati را مشاهده نمایند.

 1. موزه بزرگ مصر، Heneghan Peng Architects

تقریبا پس از 100 سال شیدایی مصر برای غرب، سایت تاریخی اهرام ثلاثه به محلی برای نمایش و گنجینه های باستانی مصر اختصاص یافته است. رقابت برای طراحی این پروژه در سال 2003 برگزار گردید و تقریبا 2 هزار اثر از 83 کشور را به خود جذب نمود. طراحی هِنگ پِن به دلیل پیشنهادش برای ایجاد یک صفحه دیجیتال نمایشی این موزه را منحصربه فرد ساخت. این صفحات دیجیتال قرار بود در تعامل با موزه های بزرگ دنیا، آثار آنها را در این موزه هم به نمایش بگذارد.

منبع:تحریریه معماری گروه بانک آرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا