خلاصه کتاب های معماری

دانلود خلاصه کتاب معماری و راز جاودانگی، نوشته کریستفر الکساندر، ترجمه مهرداد قیومی بیدهندی

کد محصول: K 5

«معماری و راز جاودانگی» نوشته کریستوفر الکساندر(-۱۹۳۶) استاد معماری دانشگاه برکلی است. اکساندر به عنوان پدر زبان‌های الگو شناخته می‌شود. برای آنکه دوباره بتوانیم بناها و شهرهایی زنده بسازیم که چون موجودات زنده حیات داشته باشند و به محیط و بهره‌برداران از خود پاسخی طبیعی بدهند باید دوباره زبان‌های الگوی مشترک بسازیم. الکساندر می‌کوشد راه ساختن زبان الگوی معماری و شهر را در این روزگار نشان دهد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

به ما آموخته‌اند که بنای خوب با بنای بد و شهر خوب با شهر بد هیچ تفاوت عینی روشنی ندارد.

حق این است که تفاوت میان بنای خوب و بد، یا شهر خوب و بد امری عینی است. این تفاوت همان تفاوت میان سلامت و بیماری، انسجام و آشفتگی، خودبانی و خودویرانگری است. در عالمی سالم و منسجم و زنده و خودبان، خود مردم می‌توانند زنده و خودآفرین باشند. در عالمی متشتت و خودویرانگر، مردم نمی‌توانند زنده باشند؛ خودشان ناگزیر خودویرانگر و بدبخت‌اند.

اما فهم اینکه چرا مردم با اطمینان می‌پندارند که مبنای واحد و استواری برای تفاوت میان بنای خوب و بد وجود ندارد آسان است.

این پندار ناشی از آن است که بر کیفیت اصلی‌ای که این تفاوت را موجب می‌شود نمی‌شود نامی گذاشت.

الکساندر جزو معدود معماران معاصر است که در مواجهه با معماری و شهرسازی می‌کوشد با پرداختن به «مظروف» راهی برای تبیین «ظرف» بیابد. این نوع نگاه، خصوصاً برای ما در وضع فعلی، اهمیتی ویژه دارد؛ زیرا به نظر می‌رسد بحران کنونی معماری بیش از آنکه معلول ناآگاهی و تسلط نداشتن معماران بر تنظیم کالبدی مکان باشد، معلول بی‌توجهی به عاملی اصلی است که هر اثر معماری موجودیتش را مدیون آن است. الکساندر در کتاب معماری و رمز جاودانگی به روش ویژۀ خود ما را به توجه به چنین اصلی و و درک آن فرامی‌خواند توجه به این اصل که هر معمار و به تبع آن هر اثر معماری، فقط یک داعیه دارد و آن درک و ارتقای کیفیت زندگی انسان است. هر تصمیمی اعم از انتخاب اندازه‌ها، رنگ‌ها، حضور نور و سایه، نسبت بین مکان‌ها، صورت ظاهری ساختمان و حتی مفهومی که اثر منتقل‌ می‌کند همه و همه وقتی موضوعیت می‌یابند که هدف خود را بهره‌مندی بیشتر مخاطب قرار داده باشند.

شیوه‌ نگارش این کتاب به گونه‌ای است که هر فصل مقدمه‌ای بر فصل بعدی است که به این ترتیب نویسنده، می‌تواند ذهن خواننده را مرحله به مرحله در فهم محتوای کتاب جلو ببرد و در آخر روش درست ساختن را آن‌گونه که انسان به آن نیاز دارد به وی بیاموزد.

نثر کتاب معماری و رمز جاودانگی، نثری ساده دارای مفاهیمی عمیق است. مثال‌های بیشماری که در متن و در فصل‌های مختلف کتاب آورده شده است، ما را در فهم مطالب یاری می‌کند.

3box

———————————————————————————

مشخصات محصول:

  • نام محصول: خلاصه کتاب معماری و راز جاودانگی
  • نام نویسنده: کریستفر الکساندر، ترجمه مهرداد قیومی بیدهندی و با مقدمه دکتر مهدی حجت
  • قیمت محصول: 12هزار تومان
  • فرمت فایل: power point
  • تعداد صفحات: 32
  • حجم فایل: 1مگابایت
قیمت قبل از تخفیف 90000 تومان

———————————————————————————

———————————————————————————

دانلود کتاب معماری و راز جاودانگی، دانلود pdf کتاب معماری و راز جاودانگی، پاورپوینت معماری، دانلود پاورپوینت معماری، پروژه پاورپوینت معماری، دانلود پاورپوینت، پروژه معماری، پاورپوینت خلاصه کتاب معماری و راز جاودانگی، دانلود کتاب معماری و راز جاودانگی، پاورپوینت معماری و راز جاودانگی، پاورپوینت نمونه موردی، معماری، کتاب های معماری، کتب معماری، کریستفر الکساندر، معماری و راز جاودانگی کریستفر الکساندرpdf، کتاب معماری و راز جاودانگی،  کتاب معماری و راز جاودانگیpdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا